Головна » Статті » Дисморфофобія - боязнь свого тіла
Трепетне ставлення до власної зовнішності притаманне практично кожній жінці.

Ми годинами проводимо час у дзеркала, вивчаючи свої слабкі та сильні сторони, побоюючись знайти нову зморшку або зайві сантиметри на талії. І, звичайно, дуже засмучуємося, бачачи недосконалості! Але деякі сприймають недоліки зовнішності - як реальні, так і надумані - занадто серйозно! Це не може не відбитися на здоров'ї, у важких випадках лікарі говорять про такий психічний розлад, як дисморфофобія . Які причини і симптоми цього захворювання? І чи є спосіб від нього позбавитися? Відповіді на всі ці питання ви зможете знайти в нашій статті.

Для початку давайте розберемося, що ж таке дисморфофобія. Назва даного розладу перекладається як страх і заперечення своєї зовнішності, тобто зовнішності . При цьому людина зациклений на своєму недоліку або особливості. Причому це захворювання в рівній мірі притаманне обом статям. Думки про недосконалість не покидають людини ні на хвилину, в результаті чого страждають усі сфери життя. Людина не може створити сім'ю, бо впевнений, що його з таким «дефектом» неможливо полюбити, не може повноцінно працювати, так як у хворого занижена самооцінка. І що найстрашніше - у людей, страждаючих дисморфофобією, високий ризик самогубств.

Причини виникнення дисморфофобии

Існує кілька причин, по яким може виникнути дисморфофобія :

• Помічено, що ті батьки, які занадто ретельно стежать за зовнішністю своїх дітей і при цьому не додають дитині ласки і любові, роблять його рабом власного зовнішнього вигляду. Дитина починає думати, що якщо він не буде відповідати вигаданому ідеалу, то втратить любові батьків. Пізніше розлад прогресує, і всі свої життєві невдачі людина списує на зовнішність.

• Також хвороба може виникнути і в результаті тиску і насмішок однолітків. Особливо якщо у підлітка (а проявляється дисморфофобія найчастіше в підлітковому віці) є будь-яка особливість: ніс з горбинкою, веснянки, великі вуха, щербинка між зубами і т.д.

• Є теорія, що розлад передається генетично, так як хвороба частіше зустрічається у тих людей, родичі яких страждали від схожого недуги.

• Журнали, Інтернет і телебачення також зіграли свою роль, нав'язуючи ідеали, які в силу фізичних особливостей далеко не всім доступні. Дівчатка, бачачи моделей з мінімальною вагою, мучать себе дієтами, хлопці прагнуть всіма силами набрати м'язову масу. Результати в наявності: підлітки незадоволені власною зовнішністю, а в дорослому житті пред'являють завищені вимоги до протилежної статі.

Симптоми дисморфофобии

На перший погляд здається, що виявити у людини такий розлад досить непросто, адже кожен з нас в тій чи іншій мірі може бути незадоволений своєю зовнішністю. Однак існує ряд симптомів, які в сукупності дають можливість говорити про захворювання. Отже, людина, що страждає дисморфофобією, може видати себе наступним:

• Особливе ставлення до дзеркал.  Причому деякі люди шукають будь-яку поверхню, що відбиває, щоб з усіх боків критично оглянути себе і знайти найбільш прийнятний ракурс. Серед хворих є і люди, які ненавидять дзеркала : Для них кожен погляд на своє відображення - сильний стрес.

• Такі люди ненавидять фотографуватися , І якщо хтось все ж таки зробив кадр з їх участю, прискіпливо його розглядають і вимагають видалити.

• Люди з дисморфофобією набагато частіше за інших виявляються в кабінеті пластичного хірурга. Деякі з них не можуть зупинитися, роблять десятки пластичних операцій, Що в підсумку призводить до погіршення здоров'я і часто навіть до спотворювання зовнішності.

• Іноді люди з цим розладом, навпаки, вибирають для себе епатажний образ , Намагаючись екстравагантними вбраннями і незвичайним макіяжем відвернути увагу від своїх недоліків.

• Якщо людина бачить проблему у своїй фігурі, він може довести себе до анорексії або нашкодити здоров'ю надмірними тренуваннями.

• Те, що людина страждає дисморфофобією, можна зрозуміти і в процесі розмови. Про що б не йшлося, він завжди буде повертатися до теми своєї зовнішності.

• В особливо тяжких випадках людина може відмовитися від спілкування з навколишнім світом.

Як лікувати дисморфофобія?

Лікування залежить від того, наскільки важкою формою хвороби страждає людина. Найпростіше піддається корекції такий розлад в підлітковому віці. Буває, що людина без сторонньої допомоги його «переростає».

Іноді впоратися з недугою допомагає підтримка близьких і друзів. Тут завданням оточуючих є змусити хворого повірити в себе. Тобто ви повинні акцентувати увагу на перевагах людини, наприклад, на бездоганному стилі, красивих волоссі, умінні смачно готувати або першокласно виконувати свою роботу.

Якщо причина хвороби криється в тому, що людина намагається наслідувати глянцевим ідеалам, Слід усунути джерела роздратування і переключити увагу на щось інше - іноді допомагає нове захоплення або хобі.

Коли захворювання носить більш серйозну форму, то без допомоги фахівця не обійтися. Тут у хід ідуть як бесіди з психологом і психотерапевтом, так і різноманітні тренінги. Іноді лікар може призначити застосування лікарських препаратів, а також застосувати гіпноз.