Головна » Статті » Казка про сакральні штучки
В одному нічим не примітному царстві жили-були три сестри. Жили не бідно, не багате, всього вистачало: будинок був міцний, сад урожаен, місцевість екологічно чиста.

Старша сестра була красунею: стежила за модою, читала глянцеві журнали і мріяла про красиве життя у вищому суспільстві.

Середня сестра мала славу розумною: її пристрастю була ентомологія. При вигляді якої-небудь комашки вона верещала не в переляку, як інші дівчата, а від радості. І мріяла вона зробити наукове відкриття.

А молодша сестра була дикункою, собі на умі, цілими днями пропадала в лісах і на водоспадах, лазила по деревах, практикувалася в спортивному орієнтуванні, любила пташині трелі, грози, заходи сонця, диких звірів і вид зоряного неба. Її мрією було дослідити природу всього світу і знімати про неї документальні фільми.

І було у кожної з сестер по сакральної штучці. Штучки мали вигляд маленького кришталевого кульки, підвішеного на ланцюжку так, щоб можна було носити його на шиї. Подарунки ці дісталися їм ще в дитинстві від бабусі, і з ранніх років дівчатка з ними не розлучалися ні на мить. Кожна розуміла - а не розуміла, так чуяла - що штучка ця надзвичайно цінна. Якщо не сказати і зовсім - безцінна.

І ось довго чи коротко - стала старша сестриця в дорогу збиратися. "Прийшла пора, - каже, - покинути будинок, піти у великий світ щастя пошукати". Спакувала рюкзак, попрощалася з сестрами, штучку сакральну на грудях поправила - і покрокувала бадьоро по дорозі, що вела через ліс у велике місто.

Йде, пейзажами милується, сонцем насолоджується, в голові образи нової модної колекції прикидає. І раптом гальмує перед нею розкішний автомобіль, А в ньому - такий красень, що дух захоплює. Молодий, елегантний, одягнений дорого, з голочки. Одним словом - принц. І підвезти пропонує.

Немов у вир впала дівчина в його незвичайні, бурштинового кольору очі. Це, без сумніву, була любов з першого погляду .

Більше вони не розлучалися. Він запрошував її в наймодніші місця міста, знайомив зі світською публікою, купував дорогі вбрання і, зрештою, запропонував стати його дружиною. Мрії збувалися одна за одною. Але одного разу

- А що це в тебе за дурниця на шиї? - Запитав якось прекрасний принц.

- Це? Та так, штучка, яку мені в дитинстві подарувала бабуся.

- Знаєш, мила, в житті не бачив більш безглуздій речі! Навіщо вона тобі?

- Ну Я нею дорожу.

- Дорожиш? Цим? Фу, далася тобі ця дешева стекляшка! Викинь-ка її на смітник, у мене замість є дещо краще, - і він дістав футляр, в якому лежало чудове діамантове кольє.

На мить завагалася старша сестриця. Але кольє так заманливо блищало, а кулька на невидимій підвісці поруч з ним і справді здавався жалюгідною брязкальця. І вона рішуче розірвала тонку ланцюжок, видихнула і розтулила пальці над урною. Тихо дзенькнула кришталева штучка в металевому череві відра, в ту ж мить на шию лягли прохолодні діаманти.

Але що сталося? Чому це нове кольє таке важке? І чому все розпливається в очах? Де чудові наряди, де дорогі туфлі, де, нарешті, улюблений наречений? Всі миттєво розвіялося, як дим багаття, і виявила дівчина, що сидить у кам'яній темниці без вікон, закута в кайдани, одягнена в тюремну робу і абсолютно самотня. А за важкими дверима з гратами хтось зловтішно хихикає.

***

Довго чи коротко - прийшла пора середньої сестрі у великій світ вирушати. Зібрала вона рюкзак, попрощалася з молодшою ??і пішла по дорозі, що вела крізь ліс в далеке місто.

Йде собі, пейзажами милується, на що пролітають повз жуків обертається. І раптом прямо на руку їй сідає велика метелик з крилами кольору світанкового неба - таких в тутешніх краях зроду не водилося. А через мить з-за дерева вибігає гарний хлопець із сачком. І зупиняється, як громом уражений, не в силах відвести від дівчини своїх бурштинових очей. Без сумніву, це любов з першого погляду.

Більше вони не розлучалися. Він виявився вченим-ентомологом і ввів її в наукове співтовариство. Вечорами вони писали разом наукову роботу про нову дивною метелику. В один із днів він раптом зробив їй пропозицію. Мрії збувалися одна за одною. Але одного разу

- Слухай, що це за дурниці у тебе на шиї?

- Це? Штучка з дитинства, яка завжди зі мною.

- Якась вона дивна. Схожа на кулю для магічних послуг. І навіщо ти її носиш?

- Ну Вона мені подобається.

- А мені щось не дуже. Антинаукова якась. У наших колах не дуже люблять всю цю окультну маячню. Дивись, як би вона не коштувала тобі кар'єри.

- Ти серйозно?

- Абсолютно. Містика і наука несумісні. Тебе можуть перестати поважати, якщо ти будеш носити на собі цей ворожильні кулю. Моя тобі порада: викинь його.

З сумом зняла середня сестриця свою сакральну штучку. Занесла було над урною, та серце стислося, так шкода було з штучкою з дитинства розлучатися. Тому взяла вона шкатулку, поклала туди свою прикрасу, закрила на замок, загорнула в ганчірку, закинула на саме дно величезного шафи і документами зверху привалила.

З цього моменту почали раптом залишати її сили. Життя втратила фарби, дні стали сірки, думки туманні, нічого більше не приносило радості. Хотілося тільки одного - лягти і заснути. І одного разу вона заснула.

А прокинулася - немає ні трактату, ні метелики, ні нареченого-розумниці. Навколо тільки голі стіни зовсім без вікон, на ній кайдани і тюремна роба, і вона зовсім одна. А за важкими дверима з гратами хтось зловтішно хихикає.

***

Тік-так, за годиною день, за місяцем рік - прийшла пора і молодшої сестри в далеку дорогу вирушати. Зібрала вона рюкзак, вклонилася рідного дому, штучку сакральну на грудях поправила і пішла по лісовій дорозі, що вела до великого міста. Йде, пейзажами милується, сонце шкірою вбирає, з малими пташками на їх мові пересвистуються

І раптом назустріч їй - красень з відеокамерою на плечі. На футболці логотип документального телеканалу про природу, в бурштинових очах - живий інтерес і нахабна впевненість. Як тут встоїш? Кохання з першого погляду, без варіантів.

З цього моменту вони не розлучалися. Багато днів колесили по лісі, знімаючи фільм про дику природу. Він навчив її користуватися апаратурою, вона пояснила йому багато чого про звички тварин. У якийсь момент він запропонував їй руку і серце і сплів зворушливе колечко з трави. Це був прекрасний момент. Але раптом одного разу

- Слухай, а що це за дурниці у тебе на шиї?

- Це не нісенітниця. Це дуже цінна річ.

- Цінна? Дружочек, та це ж стекляшка.

- Для тебе стекляшка, а для мене дорожче діаманта.

- Викинь її, я подарую тобі справжній діамант.

- Та хоч зірку з неба. Але з цією річчю я не розлучуся.

- Вона завадить тобі у виконанні мрії.

- З чого б це? Вона завжди тільки допомагала.

- Ти в ній виглядаєш по-дитячому.

- Ну і плювати.

- Зніми негайно, вона мене бісить!

- Так не дивися.

- Якщо ти її не викинеш, я кину тебе. Одну. У лісі.

- Напугал! Я знаю цей ліс як свої п'ять пальців! А тепер слухай мене уважно. Це - найдорожча для мене річ на світі. І я не розлучуся з нею ні-за-що. Спробуєш силою забрати?

Вона дивилася йому прямо в обличчя, очі горіли, як у дикої тигриці, щоки палали. А він так і застиг з відкритим ротом, не в силах і слова вимовити.

І раптом її лють змінилася ясністю, а обурення розумінням.

- Здається, я здогадуюсь У тебе теж була своя сакральна штучка, так? Але ти її втратив. І тепер злишся

У його бурштинових очах ніби вимкнули світло, він раптово став втомленим і сумним.

- Була, та спливла, - пробурчав і в намет забрався.

Встала тоді сестриця в повний зріст посеред галявини лісової, обличчя її перетворилося, в очах зелений вогник запалився. І заговорила голосом співучим:

- Ліс-ліс, ти споконвіку ростеш, глибоко твоє коріння, високо твої гілки. Все ти бачиш, все знаєш. Розкажи, де мій друг втратив свій заповітний талісман .

- Все розкажу, дитинко, - зашепотіли вікові сосни. - Тільки знай спочатку, що твій супутник не людина зовсім, а дух зловредний. Приймає різні обличчя, бентежить юні душі, змушує їх від потаємної суті відмовитися. І сестер твоїх він занапастив, в темницю посадив, смерть за життя їм подарував. А ти молодець, не здалася, справжній скарб на дрібничка не розміняла.

- Але чому він так робить?

- Ти вірно причину відчула. Колись давно він був звичайним хлопцем. Але зустрів злого духа в жіночому вигляді. І заради неї сам, своїми руками сакральну штучку зірвав і в море викинув. Як тільки це зробив - прокинувся в темниці. Але був той хлопець духом сильний і зумів з темниці вибратися. Тільки вже не людиною. І тепер не може спокійно дивитися на тих, у кому душа жива, у кого штучка сакральна на місці.

- Спасибі, ліс!

Вклонилася дівчина на всі чотири сторони і помчала до річки. Увійшла в студену воду, скликала всіх риб і рибок:

- Пливіть в синє море, знайдіть на дні такий же, як у мене, кулька з чистого кришталю, живий і світиться.

Вийшла на сушу, покликала всіх звірів лісових:

- Підіть у бік міста, знайдіть кришталеву кульку моєї середньої сестри.

Підійнялася на високий стрімчак, то покликала всіх птахів небесних:

- Полетите в місто, відшукайте сакральну штучку моєї старшої сестри.

- Ради допомогти тобі, дочка лісу, - відповіли всі як один.

Минула ніч, настав ранок. І з першим сонячним променем прибігла до дівчини миша, принесла в зубах світиться кулька: знайшла його в шафі в одній з наукових лабораторій, в замкненій скриньці, в якій їй довелося - не без праці - прогризть дірку.

Трохи піднялося сонце - прилетіла сорока, принесла в дзьобі другого кульку: стягнула у якогось волоцюги, який знайшов його на смітнику і намагався продати на блошиному ринку.

А як стало сонце припікати, піднявся з річки старий сом і виніс у роті таку ж штучку, тільки в більш старовинному обрамленні і раковинами морськими покриту.

Подякувала дівчина своїх помічників і пішла назад до намету. Її супутник ступив їй назустріч зі звичною посмішкою - мовляв, все ОК. Але її вже було не обдурити.

- Я знаю, хто ти. І знаю, ким ти був, - з цими словами вона взяла його за руку і вклала в долоню прохолодний кульку, шорсткий від черепашок. У наступну мить вона вперше побачила, як плачуть чоловіки.

Спіймати попутку. Дістатися до міста. Знайти місцеву в'язницю. Пред'явити варту сакральні штучки. І в наступну мить обнятися зі своїми сестрами. Які більше ніколи і ні на що не проміняють найпотаємніше.