Головна » Статті » 20 листопада - Всесвітній день дитини
«Осуду гідні батьки, які не бажають виховувати своїх дітей в строгих правилах» (давньоримський письменник Петроній Арбітр Гай).

20 Листопад відзначається Всесвітній день дитини.

Вперше про необхідність такого свята заговорила Генеральна Асамблея ООН в 1954 році, порекомендувавши всім країнам ввести в практику святкування Всесвітнього дня дітей - Universal Children's Day  - І присвятити його поліпшення життя дітей у всьому світі.

20 листопада 1959 асамблея прийняла декларацію прав дитини, а в 1989 році - Конвенцію про права дитини.

Але дітям в нашому світі як і раніше живеться нелегко.

За статистикою, близько одинадцять мільйонів дітей щороку помирають, не доживши до п'яти років. Причиною тому є відсутність медичної допомоги, злидні, невігластво і насильство .

Чимало дітей залишається на все життя хворими фізично і розумово.

В окремих країнах діти позбавлені прав на освіту, захист і підтримку свого здоров'я. Але навіть у цілком благополучних країнах діти стикаються з насильством, загрозою здоров'ю та життю. Дитячий фонд ООН витрачає величезну кількість сил, часу і коштів на захист материнства і дитинства, намагаючись забезпечити вагітним жінкам доступ до сучасного медичного спостереження до і під час пологів. У нашій країні, судячи з заяви уряду, теж чимало робиться в цьому напрямку.

Авіценна писав у своєму «Каноні» про необхідність всебічного виховання дитини, щоб з нього виріс добрий, розумний, умілий і фізично здорова людина. Але для того, щоб дитина була здорова і щасливий, могла всебічно розвиватися, потрібні зусилля не тільки держави, а й самих батьків.

На жаль, останнім часом багато хто забув, наскільки велика у вихованні дитини саме роль сім'ї.

Дитина з'являється на світ як чистий аркуш, і дорослі пишуть на ньому його моральні принципи, риси характеру, здатність реально оцінювати себе, свої можливості, правила поведінки і багато іншого. Дитина, роблячи перші кроки, починає орієнтуватися у світі - перш за все з досвіду, відгуками і поведінці батьків. Інформація, отримана в перші п'ять-шість років, закладає основу особистості.

Пізніше дитина починає ходити в дитячий сад, Школу, проводити час з друзями, підпадаючи під вплив інших людей.

Однак роль батьків як і раніше залишається дуже важливою. Тому так важливо з самого появи дитини на світ бути уважними до того, що ми говоримо і як себе ведемо.

Нерідко можна почути, як мама чи бабуся говорять малюкові - «Горе ти моє або щастя цибульне ».

Маленька дитина розуміє це буквально, і у нього створюється враження, що він приносить найріднішим людям печалі.

Не можна також говорити дитині, що він бруднуля, ледар, недотепа, або загрожувати - "Якщо ти не виправишся, то я тебе розлюблю, мені такий син (або дочка) не потрібний".

Дитина відчуває себе знехтуваним, в його душі спочатку зароджується страх, відчуття власної безпритульності, незахищеності, яка в підлітковому віці часто трансформується в озлобленість, агресивність .

Батьківська любов в ідеалі повинна бути безумовною.

Не можна говорити дитині «відчепися від мене», «не заважай», «я зайнята», «я втомилася». Спілкування - це найдорожче, що можуть дати мама і тато своїй дитині.

Дитина, зрозумівши, що він не потрібен батькам, що їм не дорожать, замкнеться в собі або знайде тих, хто готовий його вислухати на вулиці, і це не призведе ні до чого хорошого.

Важливо, щоб батьки цікавилися не тільки тим, як дитина поводилася в дитячому садку, які позначки здобув у школі, а й тим, з ким він дружить, що читає, його думкою про вчителів і про навколишній світ.

Батькам неодмінно потрібно знати, чим цікавиться їхня дитина, про його захоплення, хобі. І навіть якщо вони здаються несерйозними, не потрібно говорити про це дитині. Краще підтримати його, запитати, чи потрібна йому допомога.

Навіть якщо мама або тато не розбираються в те, чим захоплюється дитина, потрібно вислухати його і не соромитися питати про незрозумілу.

Ніхто не може знати все. А мудрість полягає в умінні ставити запитання, не звертаючи уваги на вік.

Байдужість же і критика не тільки сформують у дитини низьку самооцінку, але й можуть зламати його подальше життя.

Подорослішавши, дитина не зможе ставити цілі, досягати їх, не складуться його кар'єра і відносини з іншими людьми.

Повіривши в те, що він поганий і нічого не може добитися в житті, він може почати поводитися вороже по відношенню до оточуючих.

Психологи радять ставитися до дитини з самого початку шанобливо, як до особистості. З підлітком тим більше не можна поводитися як з маленьким, хоча і не можна забувати, що він ще все-таки дитина і потребує любові та підтримки.

Є батьки, які самі ведуть себе як діти або підлітки. Вони можуть всерйоз ображатися на дитину, дутися, не розмовляти. Що, звичайно ж, неприпустимо. У той же час не варто вести себе, як божество, змушуючи дитину боятися і тремтіти.


І ще. Рано чи пізно діти виростають і самостійно вирушають в дорогу. Пам'ятати про це потрібно з раннього віку і привчати дитину до самостійності Головне - набратися терпіння, перечекати час, коли малюк тільки вчиться все робити сам. Якщо він неправильно надів курточку, правий черевик на ліву ногу, а лівий на праву, то не потрібно все переробляти за нього. Просто поясніть, як треба, і дайте можливість виправити помилку.

Якщо дитина хоче прати, готувати, мити посуд, підлогу, варто перетерпіти тісто у волоссі, розбиті тарілки і брудний одяг. Зате потім донька чи син стануть добрими помічниками по будинку, а в дорослому життя - вміють подбати про себе людьми.

Якщо щось у дитини не виходить, потрібно підтримати, сказати - «Не боги горщики обпалювали, навчишся, було б бажання», «Не помиляється тільки той, хто нічого не робить».

І саме головне - ніколи не лаяти за проявлену ініціативу, інакше дитина стане вести себе пасивно і в дорослому житті, що називається - «плисти за течією». Чим дорослішою стає дитина, тим менше потрібно давати йому вказівок і порад, прищеплюючи почуття відповідальності за себе і за свої вчинки.

На питання "що робити" фахівці радять відповідати питанням - "А що ти думаєш про це сам?" Дитина повинна навчитися приймати рішення самостійно.

Про шкоду нотацій та лекцій говорять всі психологи. Поки дитина маленька, не потрібно говорити йому, що він повинен прибирати свої іграшки, що солодкі напої шкідливі, просто давайте йому невеликий вибір - "Ти прибереш Іграшки Зараз або після прогулянки?", "Будеш пити сік або морс" .

У такому випадку дитина сама приймає рішення і несе за нього відповідальність. Підлітку ж варто дати пояснення, наприклад: «Якщо ти будеш стежити за своїм зовнішнім виглядом, то тебе поважатимуть», «Якщо ти будеш володіти знаннями або щось вміти робити, то до тебе будуть звертатися за допомогою і твій авторитет зросте».

Ні в якому разі не можна принижувати дитину, обзивати, порівнювати з успішнішими Ванею, Машею. Не говорити «Якщо ти й далі будеш так себе вести, то ніякого толку з тебе не вийде, і ти станеш ніким». Це може перетворити дитину в подальшому в невдахи або навіть злочинця. А вже депресія йому при таких батьківських установках забезпечена.

Щоб дитина захоплювався спортом, читанням і ще чимось цікавим, батьки самі не повинні сидіти ввечері перед телевізором, а у вихідні не валятися на дивані.

У той же час не варто ставити перед дитиною надзавдання, відправляти його вчитися до школи з математичним ухилом, якщо у нього немає здібностей до математики, змушувати грати на скрипці, якщо його тягне хокей.

Якщо дитина втомлюється, то варто перевести його в школу з менш жорсткою системою навчання.

Якщо дитина перебуває в поганому настрої, то слід не чекати, що саме пройде, а дізнатися причину. Можливо, у нього не складаються стосунки з однолітками, вчителями.

Не можна зганяти на дитині свою образу на шефа, товаришів по службі, долю, інакше все це повернеться бумерангом на старості років.

Не можна шантажувати дитини, погрожуючи, що якщо він не зробить те-то і те-то, вам стане погано, ви захворієте і т.д.

Не варто очікувати від дитини постійного прояву подяки. Жахливо, коли матері вимагають постійної плати від дорослих синів, позбавляючи уваги тата його власних дітей.

І не потрібно картати себе, що ви, наприклад, не можете відправити дитину на навчання за кордон або зробити для нього щось ще. Просто робіть те, що можете, і радійте, що він у вас є, а ви у нього.

Щоб дитина любив і поважав своїх батьків, вони зовсім не повинні бути олігархами, завалювати його дорогими іграшками, телефонами, ноутбуками та іншим. Ніщо не замінить любові, уваги, підтримки в потрібний момент, схвалення, похвали, подяки за допомогу і щирого співпереживання.

Не потрібно прагнути переробляти дитини.

Приймаючи його таким, як є, пишаючись його успіхами, батьки і самі стануть щасливими, і дитини зроблять щасливим.