Головна » Статті » Що робити, якщо у дитини низька самооцінка
Низька самооцінка у дитини - неприємна новина для будь-якої мами. Адже дітки, не впевнені у своїх силах, відчувають себе незатишно при спілкуванні з однолітками і дорослими, а також гірше інших вчаться і важче переживають невдачі. Природне бажання мами - якнайшвидше вирішити цю проблему. Як розпізнати низьку самооцінку і найбільш швидко і ефективно змінити ситуацію в кращу сторону?

Ознаки низької самооцінки у дитини

Найбільш часто мама дізнається про те, що у дитини занижена самооцінка, Від дитячого психолога при вступі до школи або в період перших років навчання. Насправді ви можете заздалегідь виявити і купірувати проблему, досить поспостерігати за тим, як себе веде і що говорить ваша дитина.

Розпізнати занижену самооцінку у дітей можна за такими фразами: «Я не зумію», «У мене нічого не вийде», «Я не знаю». Також слід звернути увагу і на те, як малюк поводиться в колі однолітків. Діти, не впевнені в собі, можуть бути як дуже сором'язливими і некомунікабельними, так і навпаки - вести себе зухвало. Буває, що самі задираки і хулігани тільки намагаються здаватися такими, а внутрішньо відчувають неспокій і невпевненість.

Виявити початок проблеми допоможуть і нехитрі психологічні тести. Можете попросити дитину намалювати себе. Цей малюнок може багато про що розповісти: похмурі кольори, непоказний чоловічок - ознака того, що приводи для занепокоєння є. Щоб утвердитися у своїх здогадах, попросіть дитину зробити малюнок, на якому зображені всі члени вашої родини і він сам. Малюк страждає низькою самооцінкою, якщо зобразив себе непропорційно маленьким.

Причини появи низької самооцінки у дитини

Для того, щоб знайти спосіб усунення проблеми, потрібно знайти причини її виникнення. Особливо схильні низькою самооцінкою діти, які ростуть у неповних сім'ях або у яких є деякі фізичні вади. Наприклад, подібні почуття можуть відчувати дітки із заїканням, зайвою вагою, Ті, що носять окуляри або не вимовляє якісь літери. На жаль, їх однолітки бувають дуже жорстокими і не мають почуття такту, от і вигадують образливі клички, що в підсумку може викликати і проблеми з самооцінкою у вашої дитини.

Але бувають випадки, коли самі батьки винні в тому, що дитина втратила впевненість у собі. Іноді мама, розсерджена тим, що у малюка щось не виходить, називає його недотепою або говорить про те, що він некмітливий. З кожним разом дитина все сильніше переконується у своїй нікчемності і замикається в собі. До таких же наслідків можуть привести і надмірні заборони батьків або коли вони своєю опікою заважають малюкові пізнавати світ. Наприклад, дитина побачила, як мама робить прибирання, і намагається її наслідувати, на що мама замість заохочення починає лаятися: «Нічого не вмієш, тільки бруд розмазувати!».

Як виправити знижену самооцінку у дитини?

Перший і головний людина в житті дитини - це мама, саме вона може допомогти впоратися маленькій людині з невпевненістю в собі. Частіше хваліть малюка, акцентуйте свою і його увагу на успіхи та достоїнства і намагайтеся ігнорувати невдачі. Якщо ж з якоїсь причини на невдачі не вдається закрити очі, м'яко корегуйте дії дитини, при цьому підбадьорюючи словами: «У тебе все вийде, ти молодець!».

Якщо у дитини проблеми з навчанням, то разом робіть уроки. Поруч з мамою йому буде простіше, адже він відчуває підтримку. Коли ж завдання буде успішно виконано, похваліть дитину, акцентувавши його увагу на тому, що всі найважче він зробив самостійно і ви їм пишаєтеся.

Коли причиною заниженої самооцінки у дитини є глузування однолітків, потрібно діяти більш тонко. З'ясуйте причину їх насмішок і спробуйте її купірувати. Наприклад, якщо у дитини зайва вага, то має сенс віддати його в спортивну секцію і скорегувати харчування. Спорт додасть впевненості в собі, а з часом і вага прийде в норму. Якщо дитина не вимовляє якісь букви, варто почати водити його на сеанси до логопеда - у більшості випадків такі дефекти досить легко усуваються. Якщо ж фізичний недолік вашої дитини неможливо виправити, то перетворіть його на гідність чи акцентуйте увагу вашого малюка на достоїнствах, що перекривають недолік.

Також допомогти дитині зблизитися з ровесниками і стати авторитетнішими в їхніх очах допоможуть цікаві свята, Організовані на його честь. Наприклад, влаштуйте йому незабутній день народження, запросивши на нього всю дітвору. Причому нехай розважають дітей професійні аніматори, одягнені в костюми улюблених героїв фільмів або мультиків. І остання порада: ніколи не скаржтеся на проблеми при дитині, що не принижуйте свої достоїнства і не лайте своє життя. Малюк адже у всьому нас копіює!

* Обговорити виховання дітей, сімейні стосунки, жіноче здоров'я, Ви можете на нашому сайті Країна Мам