Головна » Статті » Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу
Вже один тільки факт, що заповідник «Асканія-Нова» став переможцем акції «Сім природних чудес України», змушував мене поглядати в бік повороту на нього всякий раз, як ми проносилися по трасі у бік Криму. Знаходиться це диво в Херсонській області в Україні неподалік від однойменного селища Асканія-Нова, що в 60 км на південний схід від м. Каховка.

Моя уява, грунтуючись на уривчастих знаннях про заповідник, малювала стада диких буйволів, розсікають степ і мчаться нам назустріч, як тільки ми перетнемо кордон заповідних місць. Яке ж було моє здивування, коли, проїхавши по незайманого степу до самого селища Асканія-Нова, ми не зустріли жодного  тваринного ! Виїхавши за вказівниками на околицю селища, ми знайшли тут зоопарк з просторими вольєрами під відкритим небом, в яких в основному були представлені різні види парнокопитних, зібраних з усіх континентів: бізони, сайгаки, лані, туркменські кулани, осли, олені, муфлони, верблюди, антилопи, зебри, коні Пржевальського.

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу


Останніх, до речі, асканійський зоопарк перший в світі в 1889 році почав розмножувати в неволі. Причому експеримент пройшов настільки успішно, що наприкінці 1970 монгольське уряд попросив невелике стадо відправити у пустелю Гобі, щоб відновити в природі популяцію цього рідкісного виду коней.

Посеред зоопарку знаходиться мальовничий ставок, на якому плаває величезна кількість птахів: качок, журавлів, гусей, куликів та інших.

Вся територія зоопарку занурена в рятівну для мандрівника тінь від густо висаджених дерев, всюди обладнані фонтанчики з питною водою, лавки для бажаючих присісти і помилуватися тутешніми красотами. Є також поляна з древніми бовдурами, елементи ландшафтного дизайну у вигляді перекинутого містка через струмок. До речі, біля цього містка ми несподівано виявили вужа, вільно Переміщатися за межами вольєрів.

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу


У зоопарку Асканія-Нова також проживає цілий ряд екзотичних птахів: рожеві фламінго, горді павичі, чорні лебеді і багато інших.

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу


Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу


Навпроти входу в зоопарк знаходиться дендропарк. Це дуже доглянута територія з розміченими пішими маршрутами. Тут також є рукотворні ставки, лавки, таблички з назвами виростають рослин.

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу

Асканія-Нова: оазис посеред незайманого степу


Коли виходиш на околицю дендропарку, розумієш, у чому його диво. Адже це справжній оазис посеред незайманого степу. За межами дендропарку усюди, куди дістає погляд, - дика земля, ніколи не знала плуга.

«Але де ж стада диких бізонів?» - Пульсувало в мені невгамовний питання. Екскурсовод пояснювала, що Асканія-Нова - біосферний заповідник, який складається з трьох частин. Ми оглянули тільки дві з них: зоопарк (вхід платний) і дендропарк (вхід безкоштовний). Третя ж частина - сама велика - це заповідний степ. Екскурсію в неї потрібно замовляти заздалегідь. Називається вона «Фотосафарі». Везуть на неї на авто або в кінному екіпажі. У дикого степу можна зустріти вільне стадо парнокопитних, що живуть в природному середовищі. Залежно від того, наскільки пощастить, можуть потрапити в об'єктив фотокамери бізони з південноамериканських прерій, антилопи з рівнин Серенгеті, зебри, коні Пржевальського, кулани або Сайгоні. Навесні і восени особливо багато зграй птахів.

Але гарантувати зустріч з дикими тваринами вам, звичайно, ніхто не зможе. У кожному разі, подорож по дикому степу обіцяє бути захоплюючим. Адже Асканское степ - єдина в Європі типчаково-ковилового типу, що збереглася в первозданному вигляді. Асканія-Нова входить в сотню найбільш відомих заповідних територій планети.

Колись у далекому 1828 німецький герцог Фердинанд Фрідріх Антгольт-Кетгенскій скупив землі майбутнього заповідника у Миколи I по 8 копійок за 1 га і створив тут вівчарську колонію. Саме герцог назвав цю місцевість Асканія-Нова на честь свого родового маєтку - Асканія. Після того, як він помер, Асканія-Нова була перепродана іншому німцю - колоністу южноукраінсккіх земель Фальц-Фейну. Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн в дитинстві захоплювався створенням вольєрів для птахів і звірів. Батьки підтримували цей інтерес у дитини.

В результаті дитяче захоплення Фрідріха стало справою всього його життя. Після закінчення університету він заснував унікальний парк і оголосив його заповідником до кінця часів. Він звіз в Асканію-Нову звідусіль тварин, не характерних для тутешніх широт (антилоп, бізонів, страусів, зебр та інших), дозволив їм жити практично у вільній середовищі. Також він займався прирученням, одомашненням деяких тварин, вів селекційну роботу, в тому числі поставив перші в світі досліди по штучному заплідненню тварин.

Після створення зоопарку, з 1887 по 1892 рік, Фрідріх Фольц-Фейн закладає дендрологічний парк з штучним зрошенням, який на сьогодні є найбільшим дендропарком степової зони України.

У 1919 році заповідник був націоналізований радянською владою. З моменту заснування територія зоопарку зросла з 100 га до 2330 га, а територія дендропарку - з 28 га до 167 га, площа заповідного степу - з 500 га до 11054 га. Загальна площа заповідника на сьогодні становить 333 тис. га. Тут росте більше 500 видів рослин і проживає більше 28 видів ссавців, багато з яких занесені до Червоної книги України, охороняються Бернською конвенцією, Боннської конвенції, занесені до Європейського червоного списку. Примітно, що рослини з асканійського дендропарку зараз озеленюють безліч парків і скверів по всій Україні. У країні немає жодного зоопарку, де б не мешкали парнокопитні і птиці асканійського походження.

Залишаючи це дивовижне місце, я відчуваю себе мандрівником, прощається з оазисом і ступающим на територію пустелі. Я розлучаюся з Асканії-Новій, але її дух волелюбності і єднання людини з природою залишиться зі мною назавжди