В? оссии хліб - усьому голова. Головний продукт росіяни подають до всіх страв на столі. А чи вміємо ми вибирати і зберігати хлібобулочні вироби?

Близько 6-8 тисяч років до н.е. люди подрібнювали злаки і змішували їх з водою. Виходила кашка, яку їли в сирому вигляді. Потім навчилися запікати прісне тісто на розпечених каменях і робити коржі. Але перш ніж винайшли млинові жорна і стали додавати в тісто дріжджі, пройшло ще кілька тисячоліть.
На? уси здавна їли кислуватий чорний хліб, який пекли в печі - адже вона стояла в кожній хаті, а ось перші пекарні з'явилися в Москві лише в XVII столітті. Кренделі, бублики, бублики й калачі знайшли у нас популярність порівняно недавно - наприкінці XIX століття. Сьогодні в С.-Петербурзі працюють 22, а в Москві 30 хлібозаводів і більше 400 приватних пекарень. Один тільки московський хлібокомбінат "Пролетарец", наприклад, виробляє за добу понад 100 т хлібобулочних та 5 т кондитерських виробів!

Чим корисний?

Виявляється, хліб неймовірно корисний: з нього ми щодня отримуємо майже половину споживаних калорій. Найнижчу енергетичну цінність має житній хліб, або, як його називають, чорний, - від 180 ккал на 100 г продукту. Найвища енергетична цінність у солодкої пшеничної здоби, тобто у білих булочок-від 360 ккал на 100 г продукту. А ще в пшеничному хлібі білків і крохмалю більше, ніж у житньому.
Хліб містить безліч необхідних людині мінеральних речовин В1 В2,? ? , Е, С. На думку дієтологів, найкорисніший хліб виходить з борошна грубого помелу. ? жаним хлібом з борошна грубого помелу можна харчуватися, відмовившись від будь-якої іншої їжі, - в ньому присутній повний набір вітамінів групи В. Правда, житній хліб у чистому вигляді тепер чомусь випікають вкрай рідко, частіше на прилавках магазинів ви знайдете житньо-пшеничний.

Будь хліб багатий харчовими волокнами - клітковиною, яка сприяє виведенню шлаків. Тому лікарі-дієтологи називають хліб "мітелкою" для очищення організму і рекомендують щодня включати в раціон дорослого близько 330 г, а дитину 120-250 г хліба. Правда, медики не рекомендують чорний хліб грубого помелу людям з підвищеною кислотністю, що страждають хворобами печінки і шлунково-кишкового тракту. Краще перейти на хліб з бездріжджового тіста - лаваш або прісні хлібці. При нирковій недостатності краще є спеціальний білковий хліб. А от діабетикам треба відмовитися від виробів із пшеничного борошна - від них підвищується рівень цукру в крові. Продаються дієтичні сорти - безсольові, зі зниженим вмістом білка і вуглеводів.

Строго за ГОСТом

У магазинах і крамницях ви знайдете хліб, випечений у відповідності зі стандартами ДСТУ і складається з натуральних продуктів: борошна, води, масла рослинного, цукру, молока і дріжджів. А ще-хліб, виготовлений за стандартами ТУ-технічних умов, які розробляються кожним підприємством самостійно. Такий хліб теж може складатися з натуральної сировини, але виробники, коли готують його за ТУ, більш вільні у використанні консервантів, стабілізаторів, згущувачів.

За статистикою, близько 10% виробленого хліба випускається на приватних хлібопекарнях. І, на жаль, саме там продукт часто виявляється неякісним. Бажаючи знизити собівартість, спритники економлять на маслі, яйцях і кількості борошна, застосовуючи все більше штучних барвників і наповнювачів. У магазині якість хліба визначають за станом скориночки і по етикетці.

Вибирайте хліб без чорного нагару і окалин, що містять канцерогени. Форма круглого хліба і білих батонів не повинна нагадувати плоску корж. Та й плоска верхня кірка у житньо-пшеничних буханців - теж погана ознака. Вона повинна бути опуклою і тонкої при розрізі. За етикетці дізнайтеся інформацію про виробника, термін реалізації, виготовлений чи хліб згідно з ГОСТом або ТУ, а також склад продукту. Якщо в ньому містяться яйця, хліб зачерствіє швидше, ніж приготований з жирами.

У хороших булочних виробів м'якуш пропечений, без грудок і пустот, з рівномірними порами. При стисненні він не перетворюється на злиплий грудку, навпаки, швидко приймає початкову форму. Правда, перевірити це ви зможете тільки вдома. Хліб виявився поганий? Не купуйте більше у цього виробника.